Najnowsze wpisy, strona 5


mar 03 2022 Uwe Kind i odmiana przymiotnika
Komentarze (0)
Uwe Kind Uwe Kind has been the unofficial international ambassador for the German language for over 35 years. Uwe was one of the first educators to formally combine the power of music to the field of language education. His appearances on the popular American talks shows “The Tonight Show with Johnny Carson" and “The David Letterman Show” helped springboard his efforts in popularizing the German language. Uwe is also the author of the German educational classic “Eine Kleine Deutshmusik” and the creator of LingoTech. He is also the author of "Deutschvergnugen," "Tune Into English," and "Tune Into Espanol."
In his book “Wackel met dem Po!," Uwe shares his experiences as a traveling German language educator. From Alaska, Abu Dhabi, Australia, Kenya, Indonesia, Japan, Syria and many other locales, Uwe and his music have created unprecedented excitement and desire among students everywhere to pursue German language learning.
W swojej piosence o niebieskim autobusie Uwe uczy końcówek przymiotników
ulamesjasz   
mar 03 2022 Piosenka i nauka języka
Komentarze (0)
1,2 , 3 im Sausenschritt to idealna piosenka do nauki czasowników oznaczających ruch. Jej autorem i wykonawcą jest Detlev Jöcker –niemiecki kompozytor i piosenkarz
Mit über 13 Millionen verkauften Tonträgern ist Detlev Jöcker seit Jahrzehnten einer der erfolgreichsten Kinderliedermacher Deutschlands. Mit dem umfangreichen Katalog und den dazugehörigen Hits der Kindermusikszene übernimmt das Label die Aufgabe, zielgerichtet und nachhaltig Detlev Jöcker im digitalen Zeitalter zu verankern. Als Vater von vier Kindern weiß Detlev Jöcker, welche Bedürfnisse die kleinen Schützlinge haben. Sein Ziel ist es, mit modernen und heiteren Kinderliedern die Kleinen zum Strahlen zu bringen und sie gleichzeitig zu fördern.
Detlev Jöcker war der erste, der mit Kinderliedern Themenalben kreierte, die Kinder von der Geburt an bis in die Grundschule begleitetet und fördert. Themen: Baby- und Kleinkind, Kindergarten, Singen mit Bewegung, Lernen und Wissen, Natur, Umwelt und Klimaschutz, Sicherheit im Kinderalltag, religiöse Orientierung, Wertevermittlung u.v.m.
ulamesjasz   
mar 03 2022 Tęcza
Komentarze (0)
"Łuk mój kładę na obłoki" - tak jest zatytułowany jeden z pięknych witraży Marka Chagalla w katedrze św. Stefana w Moguncji.
W pierwszej i ostatniej Księdze Pisma Świętego jest mowa o łuku tęczy. Po potopie Bóg mówi do Noego: "A ten jest znak przymierza, który Ja zawieram z wami (...) łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między mną i ziemią" (Rdz 9, 13). Zaś w Księdze Apokalipsy św. Jan ogląda tron Boży i tęczę dokoła niego: "a tęcza dokoła tronu - z wyglądu do szmaragdu podobna" (Ap 4, 2-3).
W Piśmie Świętym, podobnie jak w witrażu Chagalla, rozciąga się barwna tęcza jako znak dziejów zbawienia, jako znak Przymierza.
W piosence Kurta Matuli Wir Regenbogenkinder dzieci śpiewają:
Wir Regenbogenkinder sind bunt und talentiert
Wir Regenbogenkinder sind da, wenn das passiert
Wir Regenbogenkinder , wir bauen eine Welt
Wo Respekt, Gerechtigkeit und Menschenwürde zählt.
W tym tekście Kurta Matuli jest mowa o tym, że dzieci tęczy budują świat szacunku , sprawiedliwości i godności ludzkiej
ulamesjasz   
mar 03 2022 Froh zusein
Komentarze (0)
Froh zu sein to niemiecki kanon pochodzący z 19. wieku. Z racji swojej prostej melodii jest bardzo popularny w niemieckich szkołach i przedszkolach. Rolf Zuckowski stworzył do niego musical. Tekst mówi o tym, że bycie wesołym nie wymaga wiele, a kto jest wesoły ten jest królem
Froh zu sein bedarf es wenig und wer froh ist, ist ein König
https://www.youtube.com/watch?v=KREHDdnApK0
ulamesjasz   
lip 07 2021 Dworzec autobusowy
Komentarze (0)

Moja podróż do Wilna zaczęła się na dworcu autobusowym i na nim również zakończyła. Tu chwilę po przyjeździe miła Polka z Białegostoku pokazała mi aplikację, która działała bez internetu i pomagała znaleźć każde miejsce w mieście. Tu kupiłam pyszne pączki i stąd odjechałam do Polski. Z tego samego stanowiska odjeżdżały autobusy do Rygi , Tallina, Paryża. Niedaleko znajdował się dworzec kolejowy. Wszystko w jednym miejscu, oznakowane, z kioskami , niedrogimi restauracjami.

W Zgorzelcu-moim mieście powiatowym- nie ma żadnego dworca. Wizytówką miasta są ruiny dworca kolejowego. Cudzoziemcy, ktorzy przyjeżdżają do Polski, mogą na nim odnieść wrażenie , że właśnie skończyła się wojna. Lokalne władze promują Jakuby na cześć niemieckiego heretyka, urzędnicy miejscy reklamują niemieckie szkoły i przedszkola, przemysł się nie rozwija, ale ciągle ci sami samorządowcy mają się swietnie.

W gminie Węgliniec, w której mieszkam , jest podobna sytuacja. Zabytkowy dworzec, który przetrwał dwie wojny światowe i czasy PRL-u nie przetrwał rządów dwóch ostatnich burmistrzów i reform w kolejnictwie. Teraz jest odbudowywany. Sami kolejarze śmieją się z tej odbudowy, ponieważ kolej nie planuje na nim nawet kasy biletowej. Osobliwy samorząd być może wymyśli tam kolejne muzeum repatriantów, albo kawiarnię dla emerytów, bo młodzież już dawno stamtąd wyjechała. Ostatnio znalazłam się na tym dworcu z niewidomym współpasażerem. Szłam wolno, żeby mu pomóc. Niestety uciekł nam pociąg. Szukałam kogoś, kto mógłby nam pomóc. Oprócz myszy i szczura nikogo nie znalazłam. Burmistrz nie jeździ pociągiem, wożą go samochodem, więc dlaczego tak chętnie fotografuje się na jego tle? Trudna zagadka.

ulamesjasz