Najnowsze wpisy, strona 3


mar 03 2022 Przyjaciel u boku
Komentarze (0)

Poniższy teledysk został nakręcony w szkole dla dzieci niedosłyszących. Piosenka opowiada o tym, jak ważna jest przyjaźń. Z przyjacielem żadna droga się nie dłuży.

https://www.youtube.com/watch?v=iB7_QAsHT9w

ulamesjasz   
mar 03 2022 Każdy jest inny
Komentarze (0)
Inni – z nami czy obok nas?
Gdy do klasy przychodzi nowa uczennica, wszyscy są nieco zakłopotani. Wygląda inaczej i inaczej się zachowuje. Nic dziwnego, że zostaje nazwana Inną.
Dopiero rozmowa z psychologiem pozwala dzieciom zrozumieć odmienność dziewczynki. Inna ma zespół Downa, a wszystko, co odróżnia ją od rówieśników, spowodował… zaledwie jeden chromosom – maleńka, nitkowata struktura obecna w każdej komórce organizmu człowieka, zbudowana z genów.
Sytuacja w klasie okazuje się poważnym wyzwaniem. Bo jak zachować się wobec osoby, która wszystko robi wolniej i wielu rzeczy nie rozumie? Mimo dobrych chęci niektóre okoliczności przerastają uczniów, wywołując negatywne emocje. Jednocześnie jednak obecność Innej jest dla wszystkich doświadczeniem wzbogacającym i rozwijającym.
Temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie pojawia się w literaturze dziecięcej coraz częściej – to szansa, że kolejne pokolenia będą lepiej przygotowane do spotkania takiej osoby. Zaletą Żółtych kółek jest szczerość, z jaką autorka opisuje bohaterkę, nie stwarzając złudzeń, że różni się ona od rówieśników w mało znaczący sposób. Inna jest rzeczywiście… w istotny sposób inna. A jednak warto przyjrzeć się takiej osobie z większą uwagą i odkryć jej nieco odmienne spojrzenie na świat – czasami naiwne, czasami w przedziwny sposób przenikliwe i szczere. Warto uczyć się – i uczyć dzieci – szacunku i empatii do osób intelektualnie niepełnosprawnych, pomimo bombardującej nas kultury lansującej doskonałość, siłę, piękno i bogactwo.
Książka została dopełniona scenariuszami zajęć, podczas których – w oparciu o tekst – można pracować z dziećmi w starszych grupach przedszkolnych i w szkole podstawowej nad kwestią szacunku, empatii i sposobami funkcjonowania w kontaktach z osobami z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami.
Marzanna Kuszyńska
Żółte kółka zdobyły Wyróżnienie Jury Dziecięcego w konkursie Nagroda DONGA 2011, przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY.
https://www.youtube.com/watch?v=-pFM3XjGqMg
ulamesjasz   
mar 03 2022 Gorzka czekolada
Komentarze (0)
Dobry świat tworzą ludzie, którzy stosują wartości moralne- szacunek, odpowiedzialność, uczciwość , odwagę cywilną, sprawiedliwość , życzliwość, mądrość. Robią to z własnej woli, bo są przekonani, że wartości moralne budują lepszy świat, a w lepszym świecie lepiej się żyje. Nikt, a nawet najbardziej surowe prawo, nie zmusi człowieka , by postępował dobrze. Perspektywa kary nie powstrzyma go przed czynieniem zła. Nie da się nikogo stale kontrolować i przymuszać. Przed czynieniem zła człowiek może powstrzymać się wyłącznie sam. Podobnie tylko on sam może postanowić , że nawet wtedy, kiedy uczciwość lub odwaga cywilna są niewygodne i mogą na niego ściągnąć problemy, nie zdradzi swoich zasad i będzie postępował moralnie, zgodnie z własnym systemem wartości. Te słowa napisała Irena Koźmińska we wstępie do drugiego tomu książki Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach.
Książkę tę polecam rodzicom, wychowawcom, policjantom, katechetom i wszystkim tym, którzy wychowują młode pokolenie. Nauczą się może dzięki niej, co znaczy szacunek, prawdomówność , uczciwość i jak sami to zrozumieją, będą mogli przekazać te wartości przez swój własny przykład.
https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2020/03/Opowiadanie-System-z-ksi%C4%85%C5%BCki-Gorzka-Czekolada.pdf
ulamesjasz   
mar 03 2022 Czytajmy z dziećmi książki
Komentarze (0)
Profesor Leszek Kołakowski, jeden z największych polskich filozofów, zapytany kiedyś, dlaczego warto czytać, odpowiedział: „Czytanie to oczywistość! Tego się nie da wytłumaczyć!”. W czasach młodości profesora nikt nie miał wątpliwości, że każdy, kto chce zdobyć wiedzę, osiągnąć wysoki status społeczny, prowadzić wartościowe życie i dobrze radzić sobie w świecie, powinien czytać książki. W domach, gdzie były mniej lub bardziej zasobne biblioteczki, rodzice czytali dzieciom i czytali dla siebie.
Dlatego uczmy dzieci czytać i czytajmy z nimi, czytajmy dla nich i o nich. Nie żałujmy pieniędzy i czasu na wartościowe książki. Cywilizacja obrazkowa nie jest najlepszą drogą w rozwoju młodego człowieka,
https://www.youtube.com/watch?v=EQ-zZVmR55g
 
ulamesjasz   
mar 03 2022 Zawsze niech będzie słońce
Komentarze (0)
Pamiętacie?
Niebo jak dom
Słońce jak sen
Oto rysunek malucha
I kilka snów literek rząd
Nieśmiało wciska się w kąt
Zawsze niech będzie słońce
Zawsze niech biedzi niebo
Zawsze niech będzie mama
Zawsze nich będę ja
Zawsze niech będzie słońce
Zawsze niech biedzi niebo
Zawsze niech będzie mama
Zawsze nich będę ja
Druhu mój zważ ludzi i czas
Ludzie tak pragną pokoju
Chociaż od trosk srebrzy się włos
Serce powtarza nam w głos
Zawsze niech będzie słońce
Zawsze niech biedzi niebo
Zawsze niech będzie mama
Zawsze nich będę ja
Zawsze niech będzie słońce
Zawsze niech biedzi niebo
Zawsze niech będzie mama
Zawsze nich będę ja
https://www.youtube.com/watch?v=ubkfk1xxQhY
ulamesjasz